Hagios Georgios Kilisesi

HAGİOS GEORGİOS (AYA YORGİ) KİLİSESİ

IMG_8220

Hagios Georgios (Aya Yorgi) Kilisesi, Rüstem Paşa Camiinden sonra ilçedeki en önemli tarihi kalıntılardandır. Bir Gayrimüslim eser olması itibariyle ayrı bir önem arz etmektedir. Kilise, Osmaneli ilçe merkezinde Cami-i Kebir Mahallesinde bulunur. Eserin, 1874 yılında çıkan yangından sonra Lefke’yi imara gelen Macar mühendis tarafından 1876-1878 yıllarında inşa edildiği bilinmektedir.

ayakizleri kamp 013Yapı, genel görünümüyle Neoklasik mimari özellikler gösterir. Lefke taşı kullanılarak yapılmıştır. Bütün süslemelerin dış cephede oluşu ilginçtir.

Hagios Georgios (Aya Yorgi) Kilisesi, haç planlı bir yapıdır. Kubbesi ve tonozlu örtüsü yıkılmıştır. Batı kısımda, ana giriş (narteks) bölümünün iki köşesinde birer çan kulesi yükselmektedir. Kadınlar kısmı (gynekaion), ortada cemaat kısmı (naos), doğuda ayinin yönetildiği yer (apsis) ve protesis ve diakonikon bölümleri vardır. İç bölümde hiçbir bezeme bulunmamaktadır. Yapının tüm cephelerinde üçgen alınlık görülür. Kuzey ve güney cephesinde birer giriş yeri bulunur.

Kilisenin inşa edildiği dönemde, Marmara Bölgesi’nde Bursa civarında iki kilisenin daha inşa edildiği bilinmektedir. Kilisenin aynı dönemde inşa edilen diğer kiliselerle mukayesesi yapıldığında dış süslemelerinin daha özgün ve daha ilginç olduğu tespit edilmiştir.

Mülkiyeti Osmaneli Belediyesi’ne ait olan kilisenin restorasyon faaliyetleri özgün yapısına uygun şekilde günümüzde devam etmektedir.

 

 

yağ aldırma fiyatları karın germe fiyatları dudak dolgusu fiyatları piezo burun estetiği fiyatları burun törpüleme fiyatları gülüş tasarımı fiyatları vaser liposuction fiyatları liposuction cost turkey