Osmaneli Konakları

 

OSMANELİ KONAKLARI

belediye resim (2) copy

Osmanlı Devleti’nin temelinin atıldığı yörede yer alan Osmaneli, bugün Osmanlı sivil mimarisinin sınırlı sayıdaki örneklerinin çok farklı özelliklere sahip olanlarını bünyesinde barındırmaktadır. Bu önemli özelliği dolayısıyla Osmaneli’nde yaklaşık 150 konak, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilmiş ve bu konakları Türk kültürüne kazandırmak için başlatılan çalışmalar günümüzde halen devam etmektedir.IMG_0608

Osmaneli’nin eski evleri, ipek böceği yetiştirmeye elverişli bir tarzda ve bu ekonomik faaliyetlerin rahatça gerçekleştirileceği bir alanın ortaya çıkacağı şekilde inşa edilmiştir.

Osmaneli’nin eski yerleşim bölgesi olan, Cami-i Kebir ve Cami-i Cedid mahallelerindeki konutlar, bölgenin iklim ve kültürel etmenlerine uyumlu, genel olarak iki katlı cumbalı kasaba evleri görüntüsü taşır. Kerpiç-taş-hımış karışımı malzeme kullanılarak yapılan bu ahşap evler, genellikle iki veya üç katlıdır.

Konaklardaki odalar, geleneksel Osmanlı evinin ve aile yapısının özellikleri çerçevesinde yemek yeme, oturma, yatma ve çalışma gibi günlük yaşam eylemlerinin geçtiği mekanlardır. Odaların bahçeye ve yola bakan cephelerindeki pencere önlerinde, pencere boyunca oturmak için sıralanmış minder ve yastıklarla kaplı kerevetler konmuştur.

Osmaneli, bugün tarihiyle, kültürüyle, Osmanlı sivil mimarisiyle ünlü bir müze kent olma özelliğini taşımaktadır.

 

 

IMG_8160

IMG_8402

IMG_8409

IMG_8057

IMG_8404

IMG_8413

IMG_6694

IMG_6748

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

 

yağ aldırma fiyatları karın germe fiyatları dudak dolgusu fiyatları piezo burun estetiği fiyatları burun törpüleme fiyatları gülüş tasarımı fiyatları vaser liposuction fiyatları liposuction cost turkey