Rüstem Paşa Camii

 

RÜSTEM PAŞA CAMİİ

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Osmanlı’dan izler taşıyan, ilçenin en büyük Türk-İslam eseri olan Rüstem Paşa Camii, Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı sadrazam Rüstem Paşa tarafından yaptırılmaya başlanmıştır. Ancak inşaat devam ederken vefatı üzerine çatısı ve minaresi cariyesi tarafından tamamlanmıştır.

1542 yılında yapılan cami 1779 yılında Keskinzade Elhac Ali Ağa tarafından tamir ve onarımdan geçirilmiştir. Cumhuriyet Döneminde de birtakım restorasyon çalışmalarından geçen caminin özgün yapısının korunmasına dikkat edilmiştir. İlçenin en eski ve en büyük camisi olması itibariyle Ulu Camii ve Cami-i Kebir diye de anılmıştır.

Eserin mimarı, Mimar Sinan’ın kalfası Yüzgeç Mehmet Paşa’dır. Kare plan üzerine, sıra moloz duvar tekniği ile yapılmıştır. Caminin inşasında, Lefke yöresine özgü, Haydarpaşa Garı’nın yapımında da kullanılan Lefke taşı kullanılmıştır. Kırma çatılı Ulu Camiidir. Çatısı ahşapla bezenmiş ve mimari anlamda kırlangıç tekniğinde kurulmuştur. Ahşap tavan o günden bugüne özgünlüğünü korumuştur. Caminin iç mekan süslemeleri bir hayli ilgi çekicidir. Kur’an-ı Kerim’de yer alan Fetih Suresi, caminin üç tarafına süslemeli bir şekilde işlenmiştir. Ayrıca kıble duvarında yer alan ve 17. yüzyıla tarihlenen çini pano, ilgi çeken diğer önemli süslemelerindendir. Kare kaide üzerinde yükselen minaresi ise yine Lefke taşından yapılmıştır.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

IMG_9552

SAMSUNG CSC

IMG_0532-001

IMG_0528-001

yağ aldırma fiyatları karın germe fiyatları dudak dolgusu fiyatları piezo burun estetiği fiyatları burun törpüleme fiyatları gülüş tasarımı fiyatları vaser liposuction fiyatları liposuction cost turkey