Çalıştay ve Paydaş Grup Toplantısı Yapıldı

Ülkemizin önde gelen üniversitelerinin katılımı ile İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Osmaneli Belediyesi işbirliği organizasyonuyla 21-22-23 Kasım 2015 tarihleri arasında Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Osmaneli Meslek Yüksek Okulu ev sahipliğinde “Osmaneli Doğal Kaynak ve Değerlerinden Nasıl Yararlanılmalı?” konulu Çalıştay ve Paydaş Grup Toplantısı yapıldı.

2015 yılı içerisinde TÜBİTAK destekli İstanbul Ticaret Üniversitesi İç Mimarlık Çevre Tasarım Bölümünce bir yıldan fazla süren “Osmaneli’de Doğa Eğitimi” çalışmaları da bu toplantıya veri oldu.

Türkiye’nin önde gelen akademisyenlerinin katıldığı sempozyumda Osmaneli’nin tarihi ve kültürel yapısı, turizm potansiyeli, doğal kaynakları ve doğa yapısı akademisyenler tarafından ele alınıp tartışıldı. Bilim dünyasındaki önemli akademisyenlerin katkısıyla gerçekleşen çalıştay, ilçemize büyük bir katma değer sağladı. Çalıştaya; İstanbul Ticaret Üniversitesi, Şeyh Edebali Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi, İstanbul Yeditepe Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi katıldı.

Osmaneli Doğal Kaynak ve Değerlerinden Nasıl Yararlanılmalı?’ konulu çalıştayın açılış töreninde konuşan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, “Gittikçe yalnızlığa itilen insanın modern dünyada sevgi, şefkat hanesini oluşturmakla mükellef bir medeniyetin temsilcileriyiz. Henüz böyle şehirlerimizin kurtulma ümidi varken bunu kurtarmak için elinde imkan olan herkesin mutlaka elinden geleni yapması gerekiyor. Şehirler vardır insanın ruhunu cendereye sokar, biz onlara medeniyetten nasibini almamış şehirler diyoruz. Şehirler vardır insana enginlik katar, hayatın anlamını kazandırır. Bizim geleneğimiz bu şehirleri bize hatırlatıyor. O yüzden hepimizin yolcusu olduğumuz medeniyet kavramı da Medine yani şehir kavramından türeyen bir değer. Çok verimli bir Çalıştay olmasını ümit ediyorum” dedi.

Belediye Başkanımız Münür Şahin yaptığı konuşmada Osmaneli’yi sanayi ve turizm alanında bölgenin değeri olması için çalıştıklarını kaydetti. Şahin, şunları söyledi:

“Osmaneli bugüne kadar hak ettiği değeri yeterince bulamamış, şirin bir ilçemiz. Üniversitelerle işbirliği içerisinde Osmaneli’yi bir taraftan sanayileştirirken, diğer taraftan turizmde öne çıkartıp yaşam kalitesini arttırmak suretiyle hem bölgemizin, hem de ülkemizin bir değeri yapmayı hedefliyoruz. Bu hedefimize destek veren üniversitelerimizin, ticaret üniversitelerimizin, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörümüz Azmi Hocamızın Osmaneli’de çok büyük emeği var, hepsine ve sayın Valimize tek tek çok teşekkür ediyorum.

Osmaneli’de şu ana kadar 150 kadar sit alanında kalan konağımız var. Bu konakların bazılarında yerleşik aileler var, bir kısmını, otel, müze, sosyal yerleşkeler yapmak üzere kullanmayı planlıyoruz. Osmaneli gerçekten konakları ile Kanuni Sultan Süleyman döneminden kalma Rüstem Paşa Cami ile diğer taraftan ayrı bir kültürü ifade eden Aya Yorgi Kilisesi ile, Romalılardan kalma köprüleri ve yolları ile birçok değeri ile tarihi anlamda birçok öneme sahip. Sakarya Türkiye’nin 3. büyük nehri ve Osmaneli’den geçiyor. Yanında Göynük ve Karasu var, Sakarya ile birleşiyor. Uludağ’dan gelen Göksu Sakarya ile birleşiyor. Yılda 3 ürün alınabildiği bereketli topraklara sahibiz. 5 milyon m2’lik sanayi alanına sahibiz. Bunun 2.5 milyon m2’si şuan dolmuş vaziyette. Özellikle yatırım anlamında her türlü avantajı biz ilçemizin lehine kullanmak istiyoruz. Burada İl Genel Meclis üyelerimize de, İl Genel Meclis Başkanı Serkan Bey’e de özellikle teşekkür ediyoruz. Bu Çalıştay’ın bize faydası çok büyük olacak. Osmaneli’de İçmelerde son aşamaya geldik. Bir iki aylık çalışmayla açılacak burası. Lefke taşı ile ilgili Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu ile beraber bir proje gerçekleştiriyoruz. Bu oturuma katılan 9 tane üniversiteye bizimle birlikte hareket eden herkese teşekkür ediyoruz. Biz birlik ve beraberlik içerisinde herkesin katılımıyla bütün alanlarda iyileştirmeler yaparak Osmaneli’yi hak ettiği yere hep birlikte getirme gayreti içerisindeyiz.”

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım EKREN, çalıştayda emeği geçenlere teşekkür ederken şunları söyledi: “Bugün üniversitemiz için de bizim içinde iyi bir gün. İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü hem de bununla ilgili Uygulama ve Araştırma Merkezimiz Osmaneli Belediyesi ile birlikte Kent Birliği Osmaneli’nin kaynak ve değerlerinden, imkanlarından nasıl yararlanmalıyız konulu bir konferans, sempozyum ve Çalıştay için birlikteyiz. Emeği geçenlere özellikle üniversitemizde uzun süre emek veren Ayşen AKPINAR hocamıza, Uygulama Araştırma Merkezi Müdürümüz İdris Oğurlu’ya, diğer paydaş üniversitelere teşekkürlerimi sunuyorum. Emeği geçenlere de teşekkür ediyorum, başarılı bir konferans, Çalıştay ve seminer diliyorum.”

Vali Ahmet Hamdi Nayır, konuşmasında Osmaneli’deki çalışmaların il genelinde örnek teşkil edeceğini belirtti. Uzun süredir yapılan çalışmaların artık sonuç vereceği döneme girildiğini belirten Nayır, “Osmanlı’nın kurulduğu topraklarda bu değerleri tanıtmamızın da bize bir görev yüklediğinin farkındayım. Bugüne kadar çok önemli çalışmalar yapıldı ama henüz sonuca ulaşılmadı. Hem valilik olarak hem de yerel yönetimler olarak kalkınma ajansımızın da desteği ile bölgenin kalkınması için önemli kaynak teşkil edecek çalışmaları hep birlikte yaptık. Ama istediğimiz düzeye henüz getiremedik.

Osman Gazi’ye yapılan vasiyetler hepimizin kulağında. ‘Oğul sabretmesini bil. Vaktinden önce çiçek açmaz’ düsturudur dedik ve biraz daha sabredelim dedik. Artık çiçek açmasının vaktinin geldiğine inanıyoruz. Yapılan çalışmanın sonuç verdiği döneme girdiğimize inanıyorum. Turizm şirketleri ile yaptığımız çalışmalar bize heyecan verdi. Özellikle Osmaneli ilçemizin bu tarihi kimliği, kent dokusundaki tahrip edilmemiş durumu bize hep ümit verdi. Bu çalışmaların lokomotifini Osmaneli ilçemiz oluşturacak. Buradaki güzel başarılar il genelinde güzel bir örnek teşkil edecek. Bir işi kitabına uygun yapmamız gerekiyorsa mutlaka akademisyenlerden istifa etmemiz lazım. Bu konuda belediyemiz de çok gayret içerisinde ve 9 üniversite ile işbirliği içerisinde. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Okunma Sayısı: 993

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu

*