İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ İLE İKİ YENİ PROJE

1-IMG_5748

Yürüttüğü proje ve çalışmalarda üniversitelerle işbirliğine büyük önem veren Osmaneli Belediyesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi ile iki yeni projeye başlıyor.  Osmaneli için atılan her adımda akademik çevrelerin destek ve önerileriyle profesyonelce çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Bugüne kadar İstanbul Üniversitesi, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi gibi yirmiye yakın üniversite ile sağlanan proje ortaklıklarına bugün yenileri eklendi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi ile Osmaneli Belediyesi iki güzel proje etrafında buluşuyor. Bu projelerin ilki TÜBİTAK tarafından desteklenecek olan “Lefke (Osmaneli) Taşı” projesi. İlçemizde varlığı ve kıymeti yüzyıllar önce anlaşılmış ancak günümüzde ihmal edilmiş değerli bir maden olan Lefke Taşı, yeniden günyüzüne çıkartılacak. Osmaneli’nde Rüstem Paşa Camii’nin, Aya Yorgi Kilisesi’nin ve Geleneksel Osmaneli Evlerinin temellerinde asırlar önce kullanılmış olan Lefke Taşı, Alman ve İtalyan ustaların tercihi ile tarihi Haydarpaşa Garı’nın yapımında da kullanılmıştır. Bugün İstanbul Ticaret Üniversitesi ile Osmaneli Belediyesi arasında tasarlanan proje ile Lefke Taşı, yeniden işlenecek ve ilçemizin bir değeri daha ortaya çıkarılmış olacak. Proje sorumlusu ise İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haluk SELİM.

Projelerin ikincisi ise; “Lefke (Osmaneli) Bezi üretimi.” İlçemizin yine önemli bir kıymetli eseri olan tarihi Lefke Bezi, bu proje ile yeniden üretilmeye başlanacak. Bu projenin koordinatörü ise yine İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Habip DAYIOĞLUP. Ekibinde Prof. Dr. İdris OĞURLU, Doç. Dr. Haluk SELİM ve alanında uzman birçok akademisyen olacak. Hayata geçirilecek olan her iki projeyle Osmaneli’nin tarihindeki iki ayrı değer iki ayrı üretim yeniden canlandırılmış olacak.

Belediye Başkanımız YMM Münür ŞAHİN, konuyla ilgili yaptığı açıklamada İstanbul Ticaret Üniversitesi ile ilçemize büyük bir katma değer sağlayacak iki proje etrafında buluşulduğunu ifade etti. Başkanımız, “ilçenin özgün kaynaklarıyla hayata geçirilecek olan bu projeler ile “Sanayileşmiş Tarih ve Kültür Kenti Osmaneli” hedefine bir adım daha yaklaştık” dedi.

1-13653254_10209241997544992_1003569262817043172_o

Okunma Sayısı: 1.768

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu

*