30.AĞUSTOSA ZAFER BAYRAMI,EMPERYALİZME KARŞI KAZANILAN SAVAŞIN BAYRAMIDIR.

69287925_2325987404284456_4531954576256925696_n

30.AĞUSTOSA ZAFER BAYRAMI,EMPERYALİZME KARŞI KAZANILAN SAVAŞIN BAYRAMIDIR.
Emperyalizme karşı büyük mücadele verdiğimiz bu günlerde kutladığımız;
“Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan ulusal bayramıdır”.

Bu gün İslam ülkelerinde Suriye’de,Libya’da,Mısır’da,Irak’ta,Filistin’de vb.yapıldığı gibi,bundan yüz yıl öncede Osmanlı İmparatorluğunu parcalamak,bölmek ve yıkmak üzere bir araya gelen emperyalist ülkeler topraklarımızı işgal etmişti.Bugün yanımızdaki ülkelerde olduğu gibi işgalciler halkımıza zulüm ederek baskı kuruyordu.Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onunla birlikte hareket eden kahramanlar emperyalizme karşı savaşı başlatılar ve son noktayıda 30 Ağustos 1922 de işgalcileri denize dökerek koydular.

Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun işgalci güçlere son ve kesin darbeyi vurmasını sağlamak ve Anadolu’dan atmak için düşünülüp planlanan gizli bir harekât idi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 20 Temmuz 1922’deki oturumunda kendisine dördüncü kez olmak üzere Başkomutanlık yetkisi verilen Mustafa Kemal Paşa taarruz kararını haziran ayında almış ve hazırlıkları gizli olarak yürütmüştü. Büyük Taarruz Ağustos’un 26’sını 27’sine bağlayan gece Afyon’da başlamış, Aslıhan civarında kuşatılan düşman birliklerinin Mustafa Kemal Paşa’nın bizzat idare ettiği Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde imha edilmesi ile Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştı.

Günümüzde emperyalizmin yine ayı oyunlarına devam ettiğini görüyoruz.
Yanımızda yaratılmaya çalışılan terör devletine karşı duruşumuz,İçerdeki hainleri temizlerken,dış güçlerin oyunlarınıda bozmaya çalışyoruz.Bölgemizde ve Dünyada emperyalizme direnen Türkiye’ye karşı oyunları biliyoruz.Geçmişte Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emperyalimze karşı direnişini,bugünde cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan veriyor.Kurduğumuz 16 Türk devleti olarak Dünyada hep lider ülke olduk.17.Türk devleti Türkiye Cumhuriyeti ile yine Lider ülke olma yolunda ilerliyoruz.

30 Ağustos Zafer bayramında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm kahramanlarımızı,şehitlerimizi rahmetle minnettle,dua ile anıyoruz.Allah emperyalizme karşı birlik ve beraberliğimizi daim kılsın.

Ymm Münür Şahin
Osmaneli Belediye Başkanı

Okunma Sayısı: 390

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu

*