31669919_2020539748162558_8858791654874677248_n

Bugün mübarek Berat kandili. Bu gecede Allah’ın affı ve
bağışlamasının çok olacağı müjdelendiğinden, “Berat Gecesi”
denilmiştir. İnsanlar ne kadar günah işlese de Allah’tan ümit kesilmeyeceği, şirk hariç Allah’a karşı işlenen tüm günahların bağışlanabileceği inananlar tarafından bilinmektedir.

Bu mübarek gecede nefis muhasebesi ve murakabesini yaparak
kendimize dönüşün, iç hesaplaşmayı yakalayıp günahlarımıza tövbe etmenin, nefsimiz, ailemiz, ülkemiz, bütün
Müslümanlar ve tüm insanlık için Allah’a dua ve niyazda bulunmanın önemi farklıdır. Bu geceyi genel bir değerlendirme ve dua yapılarak geçirmeliyiz. İnananlar olarak Şaban ayının ve berat ikliminin manevi ortamından yararlanmaya çalışmalıyız.

Bugün toplumda en büyük sorunlardan biri bir hırs, çıkar, hedef uğruna gerçek dışı beyanlarda, ithamlarda bulunmaktır. Maalesef bazen öyle şeyler söyleniyor ki bir mevki, makam için değer mi diye düşünüyoruz. Yapılan bir çok hizmete destek olmak, bu hizmetlerin tadını çıkarmak varken, sırf hırs ve beklenti uğruna yapılanları küçültüp, hayal aleminde sorunlar yaratmaya çalışanların olduğunu üzülerek görüyoruz. Allaha şükür olsun ki Osmaneli olarak Belediye Meclisimizle, sağduyulu insanlarımızla birlik ve beraberlik içinde cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarını gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam ediyoruz. Birlik ve beraberlik içinde yürüdüğümüz her Osmaneli’li kardeşimizden Allah razı olsun. Siyasi hırs içinde sürekli olumsuzluk yaratanları da bu mübarek gecede Allah ıslah etsin.

Diyanet İşleri Başkanlığı bu gece ile ilgili açıklamasında; “Berat, Arapça berâe-berâet kelimesinin Türkçeleşmiş halidir.
Kur’an’da “Berae” kökünden 25 kelime bulunmakta olup, bunlardan sadece iki tanesi “Beraet” şeklinde geçmektedir. Berâet, iki şey arasında ilişki olmaması; kişinin herhangi bir yükümlülükten kurtulması veya yükümlülüğün bulunmaması anlamındadır. Istılah olarak berat ise, Allah’ın affı ve bağışlaması, günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara
gelmektedir. Beratın özünde, günahlardan arınma ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşma amacı vardır. Bu gecede Allâh’ın affı ve bağışlamasının çok olacağı müjdelendiğinden, bu geceye “Berat Gecesi” denilmiştir. Berat gecesi hicri aylardan şaban ayının onbeşinci gecesidir. Berat Gecesi için Arapça eserlerde “şabanın ortasındaki gece”, “mübarek gece”, “rahmet gecesi” ve “sak (belge) gecesi” manalarına gelen
terkipler kullanılmaktadır.
.
Kandiller ve benzeri geceler; iman, ibadet ve düşünce hayatımız
bakımından kendimizi yenilememiz, geçmişimizi muhasebe etmemiz, geleceğimizi planlama ve ümitlerimizi tazelememiz için büyük bir fırsattır. Bu gece münasebetiyle, içimizdeki manevi duyguların sesine kulak vererek günahlarımıza tövbe etmeli, tüm Müslümanlar ve insanlık için Allah’a dua ve niyazda bulunmalıyız. Yüce Allah, bu gecede ilahi rahmetini bol bol indirmekte, rızık ve şifâ kapılarını sonuna kadar açarak, bizleri sonsuz ikramlarına davet etmektedir. Berat kandilinin aydınlattığı manevi ortam, bizlere dengeli bir hayat kurma bilinci sağlamakta, kendimizi gözden geçirme ve yenileme imkanı sunmaktadır.

Yüce dinimiz İslam dünya ve ahiret, madde ve mana dengesine; akıl, düşünce, duygu ve bilginin ahenkli şekilde buluşturulmasına dayanır. Günümüzde ferdi ve toplumsal hayatımızdaki maddi ve manevi değerler dengesi bozulmuş, dünyevîleşme, bencillik gibi olumsuzluklar ruh sağlığımızı bozmaya başlamıştır. Oysa Yüce dinimiz İslâm, insanın maddî ihtiyaçları kadar ruhî ihtiyaçlarını da dikkate almış, onun devamlı surette Yüce Yaratanla bağlantı içinde olmasına önem vermiştir. Berat gecesini idrak ettiğimiz bugünlerde hepimiz Yüce Allah’ın Kur’an’da kendisinden ümit kesmememizi isteyen ve bizleri affedeceğini müjdeleyen mesajına kulak vermeli ve kendimize çeki düzen vermeliyiz.

Bu duygularla Tüm Türk Dünyasının, Tüm İslam Aleminin, Tüm ezilen halkların, mazlumların mübarek Berat Kandilini kutluyorum. Bu mübarek gecede Allah dualarımızı kabul etsin. Allah teröre ve teröre destek veren hainlere karşı Türk Silahlı Kuvvetlerimize, Emniyet Mensuplarımıza güç kuvvet versin, onları korusun. Şehitlerimize Allahtan rahmet, Gazilerimize Allah şifalar versin Allah bu yiğitleri yetiştiren ailelerden razı olsun.

Saygı ve sevgilerimle,
Ymm Münür Şahin- Osmaneli Belediye Başkanı

 

Okunma Sayısı: 300

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu

*