9 HAZİRAN CUMARTESİ GÜNÜ GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKAN YARDIMCISI, TARIM KREDİ KOOPARATİFLERİ.GENEL MÜDÜRÜ,MİLLETVEKİLİMİZ İFTAR PROGRAMIMIZDA ÇİFTÇİLERİMİZLE BULUŞUYOR

34729447_2037896729760193_4756423903746719744_n

Osmaneli Belediyesi 9 Haziran Cumartesi günü iftar programımızda, Türkiye’nin ünlü üç hafızı eşliğinde Çiftçilerimizle Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcımız Mehmet Daniş, Tarım Kredileri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Milletvekilimiz Halil Eldemir’i buluşturuyor. İftar sonrası Sakarya Salonumuzda yapılacak toplantıda; Çiftçilerimiz, Kooperatif, Birlik, Ziraat Odaları, Üniversite, Muhtarlar vb ilgili kurumlar Osmaneli’de tarım konusunda sorunları ve önerilerini masaya yatıracaklar.

Osmaneli tarım acısından Bilecik ilinin en verimli topraklarına sahip,ilçenin köylerle birlikte toplam nüfusunun %50 sinin tarımla uğraştığı önemli bir tarımsal üretim merkezi.Osmaneli köylerinde 7.000 kişi yaşıyor ve tarımla geçimini sağlıyor

Beşevler,Yeşilcimen,Oğulpaşa,Çerkeşli,Gaziler,Ağlan,Düzmeşe,Medetli,Soğucakpınar,Selcik gibi büyük köylere sahip.Bu köylerimizde 2002 den sonra yapılan 7 den fazla gölete yenileri ilave ediliyor.Yapımı devam eden Soğucakpınar ve proje aşamasında olan Göynük barajı,Kızılöz barajı sonrası sulanabilir alanlar çok daha artacak.Toplam 134.000 Dönüm tarım arazisinin % 60 şu an sulanabilir konumda.

Toplam tarım arazisinin %80 lik kısmında sırasıyla 1-Karpuz,2-Domates,3-Ayva,4-Şeftali,5-Buğday üretimi yapılıyor.Raf ömrü çok kısa olan karpuz,domates,şeftali aynı zamanda pazar riski taşıyan ürünler.Son yıllarda teşviklerle kanatlı hayvan üreten 10’nun üzerinde büyük tesis yapılmış 5.000.000 TL üzerinde hibe sağlanmıştır.Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık tekrar canlanmaya başlamıştır.CP Standart Gıda AŞ en önemli gıda sanayimizdir.

Ürün çeşitliiğinin son yıllarda artmaya başladığı gözlenmektedir. Bağcılık,Kırmızı Biber,Fasulye,yem bitikileri,kavun üretimde artış gösteren ürünlerdir.Yeni ürünlerlere ürün çeşitliğinin artması çiftçimiz için riskleri azaltacaktır.

Osmaneli tarımı için geliştirilmesi gereken alanlar kısaca;
1-Ürün çeşitliliğinin artması.5 ürünün toplam üretimin %80 nini oluşturuyor olması büyük pazarlama riskini doğurmaktadır.
2-Tarım ürünlerinin ilk üçü raf ömrü çok kısa ürünlerden oluşmakta,buda riskleri arttırmaktadır.
3-Tarımsal ürünlerimizin Pazarlanması büyük sorundur.Alıcılar çoğu zaman fiyatlarla oynamakta, çiftçiden alınan fiyatlarla tüketiciye ulaşan fiyatlar büyük anormallik göstermektedir. Aracılar köylümüzü sömürmektedir.
4-Üretm giderlerini, ürün fiyatlarında istikrarsızlıklar nedeniyle karşılamak zorlaşmaktadır.
5-Ürünlerin depolanması için tesisler yetersizdir.

Osmaneli Çiftçilerinin Tarımsal alandaki bu sorunlarını gidermek için önerilerimiz;
1-Tarımda ürün çeşitliliğini arttırmak.
2-Raf ömrü uzun ürünlere yönelmek.
3-Pazar olanaklarını artırmak suretiyle alıcı sayısını yükseltmek.Bu anlamda belediyemizce hal binamız kurulmaktadır.
4-Tarım Kredi kooperatifi ve diğer kooperatiflerin pazarda alıcı olarak yer almasını sağlamak.
5-Sözleşmeli alımlara yönelmek.
6-Soğuk hava deposu,paketleme gibi tesislerin sayısını arttırmak.
7-Çiftcilere sağlanan desteklerin arttırılması.
8-İPART Destekleri ilimiz içinde verilmeli.
9-Belediyelerin kırsal destekleme desteklerinden yararlandırılması.

9 Haziran cumartesi günü Tarım,Gıda ve hayvancılık Bakanımız Mehmet Daniş,Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz ,Milletvekilimiz Halil Eldemir ve üst düzey bakanlık yöneticilerinin katılacağı toplantımızda çiftçilerimizin tüm sorunlarının masaya yatırılacak ve çözüm aranacak. Toplantıya tüm konuyla bağı olanları bekliyoruz.

Saygı ve sevgilerimle,
Ymm Münür Şahin-Osmaneli Belediye Başkanı

Okunma Sayısı: 552

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu

*