BÖLGEMİZİN EN DEĞERLİ ÜRÜNÜ OSMANELİ KARPUZU 20 HAZİRANDA PAZARA GİRECEK.

BÖLGEMİZİN EN DEĞERLİ ÜRÜNÜ OSMANELİ KARPUZU 20 HAZİRANDA PAZARA GİRECEK.

Osmaneli Karpuzunun eski Mısırlılara uzanan binlerce yıllık tarihi bulunur.Osmaneli Mısır Firavunlarından II.Amozis zamanında Mısır egemenliğinde kaldığı dönemde karpuzla tanıştı.Mısırın o dönemde en önemli ürünlerinden olan karpuz Osmaneli’de (MÖ.1550 – MÖ.1400 )arası dönemden bugüne dikiliyor.Günümüzde Marmara ve Çukurova Bölgeleri en önemli karpuz ekim yerleridir.

Osmaneli karpuzu Sakarya,Göynüksuyu,Göksu,Karasu nehirlerinin suladığı,kumsal topraklarda özel bir tada ve vitamin deposuna ulaşır.Osmaneli halkının yüzünde Karpuzun cilde verdiği canlılık ve dirilik vardır.Karpuzun Kas yapısına etkisi halkımızda canlı,çalışkan,pozitif bir davranış ve görüntü olarak kendini gösterir.

Marmara Bölgesinde özel alıcısı olan karpuz bir Meyva olarak tüketildiği gibi,pekmez,reçel,lokum,meyva suyu ve aroma vb ürünler olarakta tüketilir.

Karpuz, A, B6 ve C vitaminleri, çok sayıda likopen, antioksidan ve amino asit içerir. Sağlık açısından faydaları oldukça fazladır.
Karpuzun insan sağlığı için faydalarından bazıları şunlardır:

Dehidrasyonu önler

Uluslararası bir araştırma, karpuzun %92 oranında sudan oluştuğunu ve bunun hem vücut ısısın hem de kan basıncının azaltılmasında etkili olduğunu ortaya koymuştur. Aynı zamanda sıcak yaz aylarında vücudunuzu nemlendirmeye yardımcı olur. Karpuzlardaki yüksek su miktarı, sıcak yaz günlerinde vücudunuzu daha da soğutan ter formunda aşırı sıvı salınımını da uyarır.

Kan basıncını düzenler

Karpuz suyunun hipertansiyonu olan obez kişilerde kan basıncını düşürücü önemli bir rol oynadığını bildirilmiştir. Ayrıca, karpuzlarda mevcut olan potasyum ve magnezyum miktarı kan basıncını düşürmede önemli bir rol oynar.

Kalp için faydalı,damar problemleri için tedavi edicidir.

Karpuzlar, muhteşem kırmızı renklerini, aynı domates gibi güçlü antioksidan likopenlere borçludur. Son yıllarda, likopen, bilim insanları tarafından kardiyovasküler sağlık için özellikle önemli bir besin maddesi olarak kabul edilmektedir. Karpuz gibi likopen bakımından zengin gıdaların tüketimi, bir damar genişletici olarak hareket ederek kan akışındaki bir iyileşmeye bağlanmıştır ve potansiyel olarak LDL’yi, yani kötü kolesterolü düşürme kabiliyetini göstermiştir, yani likopen kalbiniz için iki kat daha iyidir.

Kemiklerinizi güçlendirir

Likopen bakımından zengin gıdaların bir başka yararı, diğer sağlık sorunlarının yanı sıra, kemik sorunlarına yol açabilecek oksidatif stresi azaltarak kemik sağlığını iyileştirmeleridir. Son çalışmalar, likopenin, özellikle menopoz sonrası kadınlarda, osteoporozun önlenmesi ve yönetimi için alternatif bir doğal tedavi sağlayabileceğini göstermiştir.

Enflamasyon tedavisinde yardımcı

Karpuzlarda bulunan birincil bileşik büyük yararları olan likopendir. Bir çalışmada, likopenin antienflamatuar özellikler gösterdiği bulunmuştur.

Astım önleme

Astımın gelişimindeki risk yüksek miktarda belirli besinleri tüketen kişilerde daha düşüktür. Bu besinlerden biri, karpuz gibi birçok meyve ve sebzede bulunan C vitaminidir.

Kansere karşı önleyici etkisi

C vitamini içeren mükemmel bir antioksidan kaynağı olan karpuz, kansere neden olduğu bilinen serbest radikallerin oluşumuyla mücadelede yardımcı olabilir. Likopen alımı, bazı çalışmalarda prostat kanseri riskindeki azalma ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, karpuz çekirdekleri yüksek miktarda lif içeren bir yapıya sahiptir. Bu nedenle çekirdeklerinin tüketilmesi, bağırsak faaliyetlerini düzenlediği gibi bağırsak kanserini de engeller. Özellikle bağırsak kanseri riski taşıyan kişilerin bol miktarda tüketmesi gerekir. Aynı zamanda yine prostat kanserine karşı da fayda sağlar.

Sindirim sistemine olumluetki eder ve Kabızlığı giderir

Karpuz, su ve lif içeriği nedeniyle, kabızlığın önlenmesine ve sağlıklı bir sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur.

Kas ağrısı vekas güçlendirme

Karpuz ve karpuz suyunun, atletlerde egzersiz sonrası kas ağrısını azalttığı ve iyileşme süresini hızlandırdığını göstermiştir. Kasları güçlendirme özelliği bu tür hastalıklar içinde faydalıdır.Bunun karpuzda bulunan amino asit L-sitrülinin nedeniyle olduğuna inanılıyor.Kasları güçlendirirken dirilik,gençlik sağlar.Kasları aktifleştirirken,vücüddaki olumlu etkileşim kişiye kendine güven verirken,kişisel aktivitesinide arttırır.Stresi azaltıcı mutluluk hissi yaratan ferahlık sağlar.

Cilt için koruma ve canlı tutma özellği ile genç bir görünüm sağlar.

Karpuz cilt için mükemmel bir fayda sağlar, çünkü saça nemli kalmasını sağlayan sebum üretimi için gerekli bir besindir. Karpuzda bulunan A vitamini ayrıca cilt ve saç dahil olmak üzere tüm vücut dokularının büyümesi için gereklidir. Ayrıca, karpuzda bulunan likopen cildi zararlı UV ışınlarından korur.

Okunma Sayısı: 31

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu

*