ÇEŞİTLİ GELENEKSEL SPOR DALLARI İLÇEMİZ İLE BULUŞACAK

16729168_10155044837494530_8399893299656744631_n

Çocuklarımız ve gençlerimizin geleceği için spora çok ayrı bir önem veren Belediye Başkanımız YMM Münür ŞAHİN, Ankara’da Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu’nu ziyaret etti. Genel Sekreter Ender BURUK ile görüşme yapan Belediye Başkanımız YMM Münür ŞAHİN, federasyon hakkında bilgi aldı.

Federasyonun hedefleri ve çalışmaları ise; Ata sporlarımızı başta ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmak ve başarılı kılmak, ata sporlarımızın itibarını artırmak ve gelecekteki başarısını güvence altına almak; bu spor dallarının yaygınlaşmasını sağlayıcı fırsatlar oluşturarak toplumumuzun daha sağlıklı, aktif ve başarılı gençler yetiştirmesine yardımcı olmaktır. Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü çatısı altında faaliyetlerini sürdüren bağımsız bir federasyondur ve 1996 yılında kurulmuştur.

Kurulduğu günden bugüne kadar da Türk Kültürü’nün önemli parçalarından olan geleneksel spor dallarında faaliyetlerine büyük bir azim ve istekle devam etmektedir.

Federasyon, 50 ilde, 186 kulüp, 14.000’ e yakın sporcu, 351 antrenör, 1.116 hakem ile Atlı Cirit, Rahvan Binicilik, Atlı Okçuluk, Aba Güreşi, Şalvar Güreşi, Kuşak Güreşi, Kızak, Atlı Kızak olmak üzere 8 branşta faaliyet göstermektedir.

Belediye Başkanımız YMM Münür ŞAHİN’in bu federasyonu ziyaret etmesindeki amaç ise Osmaneli ilçesinin tarihi, kültürel değerleri ve turizm açısından Türkiye’de kayda değer bir konuma sahip olmasıdır. Bu sebeple Tarih ve Kültür Kenti Osmaneli’nde geleneksel spor dalları da turizm açısından yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. Özellikle 1308 Osmaneli Belediye Spor bünyesinde şu an kurulmakta olan okçuluk branşı sonrası geleneksel spor dallarından özellikle atlı okçuluk gibi dallarda da ilçemiz için araştırmalar yapılıyor.

Belediye Başkanımız YMM Münür ŞAHİN, gerçekleştirdiği federasyon ziyaretiyle ilgili;

“Osmaneli turizmde öne çıkmak için her konuda girişimlerde bulunmak ve tarihsel, kültürel değerini en üst çizgiye çekmek zorundadır. Birlik ve beraberlik içerisinde Osmaneli her alandaki hedeflerine ulaşacaktır” dedi.

Okunma Sayısı: 602

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu

*