DOĞA TURİZMİNDE ÖRNEK: OSMANELİ

img_8673

Yürüttüğü proje ve çalışmalarda üniversitelerle işbirliğine çok büyük önem veren Osmaneli Belediyesi, bu çalışmalarının meyvelerini bir bir topluyor.

22 Kasım 2016 tarihinde T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü ,Bilecik Şube Müdürlüğü’nün düzenlediği “BİLECİK İLİ TABİAT TURİZMİ” çalıştayda alanında uzman akademisyenler eşliğinde,Bilecik Valiliği, ilgili kamu kurumları, merkez ve ilçe belediyeler, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, özel sektör temsilcileri ve halkın katılımıyla Bilecik ilinde tabiat turizminin bölgede nasıl gelişeceği tartışıldı.

Çalıştay, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesinden Prof. Dr. İdris Oğurlu tarafından “Bilecik İli Turizm Potansiyelinin değerlendirilmesi:Osmaneli örneğinden yararlanmak” başlığıyla  Bilecik ilinde yapılacak doğa turizmi geliştirilmesi faaliyetlerinde, daha önce Osmaneli’nde yapılan projeler, araştırmalar ve çalıştayların çıktılarıyla beraber, turizm ve özellikle doğa turizmi alanında yapılan çalışmaların ilçe bazının yanı sıra örneklendirilerek il genelinde uygulanması gerektiğine değindi.

Prof. Dr. İdris Oğurlu 2016 yılında 2 etap olarak yürüttüğü, TÜBİTAK destekli bir proje olan OSMANELİDAE (Osmaneli’nde Doğa Amaçlı Eğitim) kapsamında ülkemizdeki yaklaşık 20 ayrı üniversiteden alanlarında uzman akademisyenlerle Türkiye’nin dört bir yanından katılımcılar eşliğinde on günlük bir programla bir yandan Osmaneli’nin doğal güzelliklerini katılımcılara tanıtırken bir yanda da ilçe hakkında akademik bir çalışma gerçekleştirdi.

Ardından Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünden Prof. Dr. Cengiz Türe ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden Doç. Dr. Mehmet Topay sırayla Bilecik tabiat turizminin nasıl gelişeceği hakkında alanlarındaki konulardan bilgiler verdi.

Başkan Şahin yaptığı açıklamada;”Öncelikle değerli hocalarımıza ilimiz ve ilçemiz turizminin geliştirilebilmesi adına verdikleri bilgiler için teşekkürlerimi sunuyorum. Osmaneli doğa turizminde üniversitelerimizle iş birliği içinde çalışarak hedeflerine emin adımlarla ulaşıyor” dedi.

Okunma Sayısı: 1.908

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu

*