DÜZMEŞE KÖYÜMÜZDEKİ BİBER KURUTMA EVLERİNİ İNCELEDİK.BU SEZON OSMANELİ ESKİ ÜRÜNÜ “TOZ VE PUL BİBER” ÜRETİMİNE GİRİP ÇİFTÇİMİZE DESTEK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

DÜZMEŞE KÖYÜMÜZDEKİ BİBER KURUTMA EVLERİNİ İNCELEDİK.BU SEZON OSMANELİ ESKİ ÜRÜNÜ “TOZ VE PUL BİBER” ÜRETİMİNE GİRİP ÇİFTÇİMİZE DESTEK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ.

Eskiden Osmaneli’nin en önemli işlenmiş tarımsal ürünlerinden biride toz ve pul kırmızı biber üretimiydi.İlçemizde yetişen özel biberlerden elde edilen toz kırmızı biber Türkiye çapında üne sahipti ve kamyon kamyon biber ilimiz dışına gönderilirdi.

Üretimi biber evi dediğimiz kerpiç ve ahşaptan yapılan binalar içinde sobalar ile oluşturulan sıcaklığın ızgaralar üzerindeki kavak çıtalardan yapılma elekler üzerine serilen biberlerin doğal olarak ısıtılmasıyla biberler kurutulurdu.Sonra kuruyan biberler değirmenlerde çekilerek kırmızı toz veya pul biber haline getirirdi. Acılı ve acısız olmak üzere pul veya toz biber şeklinde işlenmiş olan ürünler Türkiye’nin her yerine gönderilirdi.

Bugün Düzmeşe köyü eşrafından Ramazan Kaba ve Orhan Baykan ile birlikte köydeki mevcut artık çok da kullanılmayan Biber Kurutma Evlerini inceledik.Köyden aldığımız ve daha öncede kısmen bildiğimiz üretim metotlarını gözden geçirdik.Teknik ekibimiz ve diğer incelediğimiz modern kurutma fırınlarını da düşündüğümüzde kendimize göre bir tesis kurma kararı vereceğiz ve tesisi bu sezona yetiştireceğiz.Biber kurutma tesisimizi, diğer sebze ve meyva çeşitlerini de kurutacak şekilde doğal yolla ve eski metodolojiyi modernize ederek kuracağız.

Bu sezona mutlaka yetiştireceğimiz yeni ilave tesislerimizle Osmaneli Acılı-Acısız Kırmızı Toz ve Pul Biberini tekrar üreteceğiz.Pazar konusunda sıkıntımız olmayacak.Doğal ve katkısız ve de eski metotla üretilen değerli bir ürün olarak marketlerde ve özellikle de Tarım Kredi Kooperatifleri mağazalarında ürünümüz diğer ürünlerimiz gibi yerini alacak.Osmaneli tarımına yine büyük katkı sağlayacak bu proje ile özel sektöre de örnek olacağız ve önünü açacağız.

Okunma Sayısı: 220

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu

*