İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADIK

22-0J1A7614

“Üniversitelerle işbirliğimiz artarak devam ediyor. 60.Türkiye Hükümeti Eski Başbakan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım EKREN’in katılımıyla Osmaneli Belediyesi ile İstanbul Ticaret Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzaladık. İstanbul’da İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörlük binasında gerçekleşen törende Rektörümüzün yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Baz, Fakülte Dekanları ve Öğretim Üyeleri katıldı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi ile 2014 yılı ortalarında başlayan işbirliği ile Osmaneli’nin mimari yapısı, kent planı, sit alanları, restorasyon çalışmaları, parklar, şehir merkezi oluşturma, doğal bitki yapımız ve doğadaki hayvan varlığının tespiti ve değerlendirmesi, köylerde yaşam, turizmde hedefler, Lefke Taşı, Lefke Bezi ve daha birçok konuda çalışmalar yapılmış ve 2015 yılında Osmaneli’nde 3 gün süren sempozyumda Değerli Akademisyenlerin katılımı ile Osmaneli’nin mevcut durumu, gelecek planlaması ve hedefleri masaya yatırılmıştı. Özellikle Prof. Dr. İdris OĞURLU hocamızın öncülük ettiği TÜBİTAK destekli doğa çalışmaları ile Osmaneli’nin doğa envanteri (bitki ve hayvan türleri, toprak yapısı) çıkarılmıştı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi ile yapmış olduğumuz son görüşme ve imzaladığımız protokol ile;
1- Lefke Bezi Projemizi başlattık,
2- Lefke Taşı Projemiz devam ediyor .”Haydarpaşa” Garı bu proje kapsamında Lefke Taşı ile onarımdan geçirilecek.
3- İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim üyelerinin Osmaneli ile ilgili akademik çalışmaları içeren kitaplar Osmaneli Belediyesi tarafından yayınlanacak.
4- İstanbul Ticaret Üniversitesi, Osmaneli Konaklarından birisini restore ettirerek akademik çalışmalarında kullanacak ve Osmaneli Belediyesi ile üniversitenin ortak çalışma merkezi olacak.
5- Turizmin gelişimi ,şehir planlamaları, kentsel gelişim, Osmaneli’nin gelişimi vb. konularda işbirliği yapılacak.
6- Osmaneli doğal yaşamı konusunda TÜBİTAK destekli projeler devam edecek. Prof. Dr. Yunus SÖYLET İçmeler Tesislerinde düzenlenecek 30 günlük kampla bir çok akademisyen bu proje sayesinde Osmaneli’nde olacak.

İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİMİZ İLE LEFKE BEZİ HAYAT BULUYOR


Osmaneli Belediyesi unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerlerini tekrar gün yüzüne çıkarıyor. Geçmişte Osmaneli’nde ve bölgede yaşamın her alanında kullanılan “Lefke Bezi”, İstanbul Ticaret Üniversitesi Moda ve Tekstil bölümü ile ortaklığı ile hayat bulacak.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Moda tekstil Tasarımı Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Habip DAYIOĞLU’nun organizasyonunda Rektör Prof. Dr. Nazım EKREN ve değerli dekanların, öğretim üyelerinin katılımı ile yapılan protokolle öncelikle Lefke Bezinin laboratuvar incelemeleri yapılarak yapısı bilimsel olarak tespit edilecek. Sonrasında Osmaneli Belediyesi Sürekli Eğitim Merkezi bünyesinde İŞKUR ortaklığı ile açılacak eğitimle bir dokuma atölyesi kurularak İstanbul Ticaret Üniversitesi Moda ve Tekstil bölümü alanındaki uzman akademisyenler Lefke Bezinin kullanım alanlarını belirleyerek tasarımlar yapacak ve bayanlarımıza Lefke bezinin dokumasını öğretecek. Osmaneli Belediyesince kurulacak Lefke Bezi Atölyesi ile Lefke Bezi sürekli olarak üretilip Belediyemiz şirketince pazarlanacak.

İstanbul Ticaret Üniversitemizin ilçemize gösterdiği ilgiye, çalışma alanı olarak işbirliğine teşekkür ediyor, Osmaneli için hayırlı olmasını diliyorum. Osmaneli Belediyesinin en güçlü yanı “Üniversitelerle işbirliği ve akademisyenlerin projelerimize desteği”. Projelerimize sürekli katkı sağlayan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitemiz başta olmak üzere, Osmaneli’ni çalışma alanı olarak tercih eden tüm üniversitelerimize teşekkür ediyoruz.

 Saygı ve Sevgilerimle
Ymm Münür ŞAHİN

Osmaneli Belediye Başkanı

Okunma Sayısı: 2.048

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu

*