KAFKAS BÖLGESİNİN EN ESKİ MİLLETLERİNDEN GÜRCÜLER,GELENEKSEL BAYRAMLAŞMA TOPLANTILARINDA OSMANELİ’DE BİR ARAYA GELDİLER.

KAFKAS BÖLGESİNİN EN ESKİ MİLLETLERİNDEN GÜRCÜLER,GELENEKSEL BAYRAMLAŞMA TOPLANTILARINDA OSMANELİ’DE BİR ARAYA GELDİLER.

Osmaneli ve İznik ilçelerimizde yaşayan Gürcü kökenli kardeşlerimiz geleneksel bayramlaşma toplantılarında yine Osmaneli’de Necip Fazıl Kısakürek Parkında bir araya geldiler.Yaklaşık 150 kişiden oluşan kardeşlerimiz piknik havasında bir araya gelerek bayramlaşmalarını gerçekleştirdiler.

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin bayramlaşma toplantısına katılarak dostları,kardeşleri ile bir araya geldi.Başkan Şahin yaptığı açıklamada;”16.Türk Devleti Osmanlı İmparatorluğu bir çok kıtaya kök salmıştı. Ancak sonrası yaşanan olumsuzluklar,savaşlar bir çok vatandaşımızın yaşadığı toprakları terk ederek tekrar Anadolu’ya dönmelerine sebep olmuştu. Osmanlı’nın Kafkasya’da gücünü kaybetmesi sonrası bir milyonun üzerindeki büyük bir göç dalgası ise “Gürcü” göçleridir. İlk olarak 1828 – 1829 yıllarındaki Osmanlı – Rus savaşı sonrasında başlayan Gürcü göçleri 1921 yılına kadar devam etmiştir.
Osmanlı medeniyetinin oluşumuna büyük katkıları bulunan ve Kafkasya’nın en eski milletlerinden biri olarak kabul edilen Gürcülerin 1877/1878 Osmanlı-Rus Harbi (93 Harbi) sonrasında Batum ve civarından göçleri sonrası İznik ve Osmaneli de merkez ve bazı köylerimizde de yerleştikleri bilinmektedir.
Osmaneli ilçemizde Gürcüler : Adliye, Sarıyazı köylerine ve Osmaneli merkezine yerleşmişlerdir.
İznik İlçemizde ise : Elmalı, Hacıosman, Kırıntı, Çandarlı, Osmaniye, Kutluca, Hisardere köylerine ve İznik merkezine yerleşmişlerdir.

Gürcistan Dostluk Derneği tarafından hazırlanan belgesel; ” 93 harbi göçünün” en acı yüzünü ortaya koyarken, yaşanan savaş ve göç dramını tarihi belgelerle ve son şahitleriyle günümüze aktarıyor. Bir yılda çekilen belgeselde Osmanlı Gürcülerinin çalışkanlıkları, başarıları, kahramanlıkları ve vatanseverlikleri anlatılıyor. Belgeselde ayrıca Osmanlı-Türk medeniyetine büyük katkı sağlayan Gürcülerin şu an hayatta olan torunlarının da izi sürülüyor .Bu belgeseli herkesin izlemesini dilerim.

Çektikleri büyük çilelere,zulümlere,katliamlara rağmen Gürcü kardeşlerimiz Büyük Türkiye’nin en önemli temel taşları olmuşlardır.Milletine,Bayrağına,Devletine,Vatanına bağlı kahraman Gürcü kardeşlerimiz Osmaneli içinde en büyük değerlerimiz ve zenginliklerimizdir.Değerli dostlarımızla,değerli kardeşlerimizle bugün bayramlaşmada bir araya gelmekten çok mutlu oldum.

Osmaneli Anadolumuzun en önemli yerleşim yerlerinden biridir.Bu güzel vatan toprağında hep birlikte olmaktan mutluyuz, gururluyuz. Allah içinde bulunduğumuz günlerde Irak’ta,Suriye’de,yurt dışında ve yurt içinde bizlerin güvenliği için kahramanca korkmadan şehadete yürüyen Türk Silahlı kuvvetlerimize,Emniyet Mensuplarına güç kuvvet versin.Allah onlardan razı olsun Bu topraklardan göç edecek başka bir yerimiz yok.Allah vatanımızı,birlik ve beraberliğimizi korusun.Bu vesile ile Ramazan Bayramınız tekrar mübarek olsun”dedi.

Okunma Sayısı: 77

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu

*