“MUTLU İNSAN, MUTLU TURİST, MUTLU ESNAF PROJESİ” TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

18620356_1866035636946304_3224463286132534104_n

Geçtiğimiz Şubat ayında imzaları atılan “Mutlu İnsan, Mutlu Turist, Mutlu Esnaf” projesiyle; gerekli turizm değerine sahip Osmaneli ilçesinin, yerelden ulusal düzeye taşınarak, Osmaneli’nin turistler için bir cazibe merkezi haline getirilmesi, ilçedeki işletme sahiplerinin eğitilmesi ve bölgede yaşayan halka alternatif iş sahası oluşturarak gelir düzeylerinin yükseltilmesinin sağlanması amaçlanmıştı.

Osmaneli Belediyesi, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi ve İŞKUR tarafından ortaklaşa düzenlenen “Mutlu İnsan, Mutlu Turist, Mutlu Esnaf” projesinin tanıtımı, Necla Hanım Konağında gerçekleştirildi.

Toplantıya Sapanca Kaymakamı Ali ADA, Osmaneli İlçe Kaymakamı Edip ÇAKICI, Belediye Başkanımız YMM Münür ŞAHİN, Ak Parti Osmaneli İlçe Başkanı Yalçın KARACA, Ak Parti Osmaneli İl Genel Meclis Üyesi Hakan ÖZKAN, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Yöneticileri, esnaflar ve girişimciler katıldı.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim TAŞ, İŞKUR Bilecik İl Müdürü Ayhan TOZAN, Bilecik Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Süleyman KIRAL, Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Aydın YILDIZ, Minübüsçüler Kooperatifi Başkanı Serkan GÜR, Milli Eğitim Müdürü Mahmut EKİNCİ proje katılımcısı olarak toplantıda yer aldı.

Proje tanıtımını yapan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsa İPÇİOĞLU, bu çalışmanın Osmaneli turizmine büyük katkı sağlayacağını belirtti. İpcioğlu, “Lefke Bezi üretimi, Folklorik Bebek, Lefke Taşı, rehber yetiştirme, esnafı bilgilendirme programları, dezavantajlı gruplara, gençlerimize, kadınlarımıza beceri kazandırma eğitimleri projede yer alıyor” dedi.

Daha sonra selamlama ve teşekkür konuşması yapan Belediye Başkanımız YMM Münür ŞAHİN “Osmaneli, otel yatırımları ile yatak kapasitesini Haziran sonuna kadar 150 kişiye, yıl sonuna kadar 200 kişiye çıkaracak. Esnafımız için turizmde yol almış kentlere geziler düzenleyip oradaki gelişmeleri inceleyeceğiz. Osmaneli’ne gelen turistler için rehber kurslarımızla yeni rehberler yetiştirerek gençlerimize yeni bir iş alanı açıyoruz. Osmaneli, sağlık turizminde, Prof. Dr. Yunus Söylet İçmeler Tesisleri ile ayrı bir değer kazanacak. Osmaneli var olan tarihi ve kültürel değerleri, doğası, tarım ürünleri, parkları, spor tesisleri, göletleri, Sakarya ve diğer akarsuları, yaylaları, köyleri gibi değerleriyle bölgemizde, Türkiye’de, Dünya’da turizmde bilinen bir kent olacak. 1075 yılından günümüze, kesintisiz Türk kenti Osmaneli’nde, yaşam kalitesini arttırmak, turizmde öne çıkmak, tarımda yeni ürünler, yeni pazarlar oluşturmak, sanayileşme ile büyümek hedeflerine birlik ve beraberlik içinde, üniversiteler, kamu, özel sektörle varmayı başarmak, Osmaneli’nin tarihi değerlerini gün yüzüne çıkarmak için çaba sarf ediyoruz. Tarihi Lefke Bezi de bunlardan birisi. Üretime geçtiğimiz Lefke Bezi hem kentin markalı bir ürünü olmuş olacak hem de 50 kişiye istihdam sağlamış olacağız. Lefke Bezi, tekstil ve moda alanında kullanılmak suretiyle, kentin adını Türkiye’ye ve dünyaya duyuracak. İlçenin özgün kaynaklarıyla hayata geçirilecek olan bu projeler ile “Sanayileşmiş Tarih ve Kültür Kenti Osmaneli” hedefine bir adım daha yaklaştık” dedi.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim TAŞ ise, “Osmaneli Belediyesi, İŞKUR ve Üniversitelerimizle yoğun bir işbirliği içerisindeyiz. Osmaneli için üniversitelerimizle ortak projeler etrafında buluşarak akademisyenlerimiz ile Osmaneli ilçesine değer katmasını sağlıyoruz. Bu projelerde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Proje tanıtımında son olarak konuşma yapan Sapanca Kaymakamı Ali ADA da “Daha önceki yıllarda Osmaneli’nde görev yapmış olmamın verdiği mutluluk ile böyle bir proje tanıtımında bulunmaktan çok memnunum. Her ne kadar Osmaneli’nden ayrılmış olsam da Osmaneli’ni yakından takip ediyorum. Osmaneli’nde çok büyük değişikliklerin olduğunu bugün yakından daha iyi gördüm. Bu tür projelerde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Proje tanıtımına katılanlar, daha sonra Osmaneli Belediyesi Sürekli Eğitim Merkezinde yeni üretime geçen Lefke Bezi dokumalarını ve diğer kursları yerinde inceleyerek üretimler hakkında kurs hocalarından bilgi aldılar.

Okunma Sayısı: 537

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu

*