OSMANELİ BELEDİYESİ YENİ AYVA LOKUMU FABRİKASI KURUYOR

28276367_1989977907885409_239850646341314571_n

Rahmetli Osmaneli Belediye Başkanı Selahattin Çetintaş döneminde büyük zahmetlerle ve araştırmalarla oluşturulan ayva lokumunun ilk üretimi Beypazarı’nda geçekleştirilmişti. Sonrası ayva lokumu Osmaneli Belediyesince Rahmetli Selahattin Başkan döneminde kurulan fabrikada üretilmeye başlanmıştı.

Patenti ve üretimi Osmaneli Belediyesine ait ayva lokumu fabrikası Mehmet Isıkan Başkan döneminde özel sektörden bir şirkete satılmıştı.15.Temmuz hain darbe olayı sonrası bu tesisleri alan şirketin ortağı hakkında yürütülen davada ilk sahibi, ilk derece mahkemesinde ceza almıştı. Her ne kadar şirketin şu anki sahibi farklı olsa da, şirketin ilişkilendirilmesi nedeniyle ayva lokumu belediyemiz ve belediyelerimiz acısından bu şirketten temin edilemiyordu.

Bazı Belediyelerimizin Osmaneli İlçesinin değeri olmuş ayva lokumunu geçici olarak dışardaki üreticilerden temin etmesi Osmaneli Belediyesini son derece rahatsız etti. Sorunu süratle çözmek ve patentli ürünümüzün, coğrafi işaretlemesini aldığımız tüm ürünlerle birlikte Osmaneli Belediyesi tesislerinde tekrar üretilmesi zorunluluk oldu.

Tüm bu gelişmeler sonrası, Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin ,Rahmetli Belediye Başkanımız Selahattin Çetintaş anısına “Osmaneli Belediyesi Selahattin Çetintaş Yöresel Ürünler” fabrikası kurarak Ayva Lokumu, Salça, Makarna, Tarhana, Turşu, Biber Kurutma, Reçel üretmek için harekete geçti ve makina siparişlerini verdi.

Belediye Başkanımız Münür Şahin, tüm belediyelerimizin lokum ihtiyaçlarını karşılayacak üretim tesislerini çok yakında hizmete alacaklarını belirterek, fabrika kuruluncaya kadarda halkımızın ve ziyaretçilerimizin bir süre daha sabretmeleri gerektiğini söyledi.

“Ortak Akıl” Platformunda da çokça bahsedilen yöresel ürünlere, Osmaneli Belediyesi yeni tesisleri ile çok kısa zamanda çözüm üretmiş olacak. Başkan Münür Şahin gerçek Osmaneli Ayvasından üretilecek yeni ayva lokumlarının damak keyfine çok daha uygun tada sahip olacağını ifade etti. Yatırım Osmanelimize hayırlı olsun dedi.

Okunma Sayısı: 1.975

2 Yorum

  1. Emin Seymen

    Şu anda üretim devam etmektemidir? Devam etmekte ise üretim kapasitesi azami ne kadar olabilir.
    Ayva mahsülünün mevsimi bittiğinde üretimde durmaktamıdır?
    Paketlemede kaç ürün çeşidi var ve fiyatları nedir?

    Yanıt

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu

*