OSMANELİ TARİHİNE IŞIK TUTACAK,ROMA DÖNEMİ İÇİN DÜZENLENEN HARİTA.

43312936_2131562637060268_317488655444738048_n

OSMANELİ TARİHİNE IŞIK TUTACAK,ROMA DÖNEMİ İÇİN DÜZENLENEN HARİTA.

Osmaneli’nin adı, 1914 yılına kadar Melagina, Mela, Pefka, Lefkos, Leukae, olarak geçmektedir.Bunlara Roma döneminden gelen ve Osmaneli’de bir çok eseri olan Jüstianus adını taşıyan Jüstianusopolis isminide eklemek gerektiğini Yayınladığımız haritada görebilirsiniz.Doğu Roma’nın en büyük İmparatorudur.Karısı Teodora da onun kadar ünlü idi. 527-565 yılları arasında hüküm sürdü. Jüstinianus’un asıl adı Flavius Petrus Sabbatius‘tur. 483 yılında, Yugoslavya’nın Üsküp şehrinde doğdu. Amcası imparator Jüstianus ölünce 527 yılında tahta çıktı ve onun adını aldı. Theodora, hipodromda ayıların bakıcısı olan basit bir işçinin kızı idi, ama güzelliği dillere destandı, imparator onunla evlendi.Osmanlı Roma döneminde de haritadan göreceğiniz gibi çok ünlü ve büyük yerleşim yeriydi.

Osmaneli’nin yerleşim yeri olduğu en büyük medeniyetlerden biri Roma İmparatorluğu dur.Roma İmparatorluğu İtalya’da MÖ 509 tarinde Roma Cumhuriyeti olarak kurulmuş MÖ 27 tarihinde Roma İmparatorluğuna dönüşmüş ve MS 395 tarihine kadar varlığını sürdürmüştür.

MS 395 tarihinde doğu ve batı Roma imparatorluğu olarak ikiye ayrılmıştır.
476 yılında kuzeyden gelen barbar kavimlerin saldırıları ile Batı Roma yıkılır ve tarihe karışır. Bizim modern tarihte Bizans İmparatorluğu olarak bildiğimiz Doğu Roma İmparatorluğu ise tarih koşusuna 1453 yılına kadar devam eder. Konstantinopolis, yani İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in unvanlarından birisi de Roma İmparatorluğuna son veren imparator olmasıdır.

Osmaneli 1075 yılında Doğu Roma İmparatorluğundan Selçuklular Tarafından alınmış ve İznik merkezli kurulan Anadolu Selçuklu İmparatorluğunun kuruluş yeri olmuştur.Uzun yıllar Osmaneli de hakim olan Roma İmparatorluğundan geriye ilçemizde tarihi konaklar,Aya Yorgi Kilisesi,Roma Köprüsü ve bir çok köprü,Kale,Su kanalları,Gözetleme kuleleri,Han,ordu ve ipek yolları,adak taşları,mil taşları vb. birçok eser kalmıştır.

 

Okunma Sayısı: 58

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu

*