OSMANELİ’DE1308-1310 BALABAN ÇAVUŞ(BALABAN GAZİ) CAMİİ VARDI.YANINDA DA BALABAN ÇAVUŞ(BALABAN GAZİ)’NİN CAMİİ ZAMANLA BAKIMI YAPILMADIĞI İÇİN YIKILDI,MEZAR İSE KALDIRILDI

29512446_2005192713030595_7034000002992486543_n

“Ertuğrul Gazi ve oğlu Osman Gazi, bir yandan Selçuklulara bağlılıklarını sürdürürken diğer yandan da komşu Bizans topraklarına yönelik gaza faaliyetlerine başladılar. Ertuğrul Gazi’nin vefatından sonra Osman Gazi, harekat üssü olan Söğüt’ten çıkmak suretiyle Karacahisar’ı fethetti.

Rivayete göre bu başarıyı müteakiben Selçuklu Sultanı II. Alaeddin, Osman Gazi’nin silah arkadaşı Lefkeli Balaban Çavuş vasıtasıyla Osman Gazi’ye beylik alameti olarak kabul edilen Ferman,davul ve bayrak yolladı ve beyliğini kurmasını istedi. Osman Gazi de 1299 yılında kendi adına hutbe okutarak bölgesinde bağımsızlığını ilan etti.”

İşte Osmanlı tarihinin büyük değeri Balaban Çavuş(Balaban Gazi), Osman Gazi’nin en büyük savaşcılarından biri olmuş ve özellikle Bursa’nın fethinde büyük kahramanlıklar göstermiştir.Osmaneli’de Balaban Çavuş adıyla anılan bir cami yaptırmış ve ölümü sonrası bu caminin avlusuna gömülmüştür.Cami zamanla harap olmuş ve bakımı yapılmadığı için yıkılmıştır.

Balaban Çavuş(Balaban Gazi) nin mezarı ,Balaban meydanı düzenlemesi sırasında kaldırılmış ve cenazesi tarihi mezarlığa nakledilmiştir.Sonrası o tarihi mezarlıkta yerinden kaldırılmış ve Balaban Çavuş(Balaban Gazi)nin mezarı eski mezarlığa nakledilmiştir.Osmaneli’nin büyük değeri olan kahramanına yakışır düzenlemeleri hep birlikte yapacağız.

Bu dönem Osmaneli’nin gercek tarihini ortaya cıkardığımız,geçmişimize sahip çıktığımız,geçmişimize değer verdiğimiz bir dönem olarak tarihe gececek.Balaban’dan kaldırılan tarihi Balaban çeşmesini yerine yeniden yapacağız.Yerleri değiştirilen bir cok değerli büyüğümüzün mezarlarını Balaban Çavuş(Balaban Gazi) nin anıt mezarı içersinde muhafaza edeceğiz.

Balaban Çavuş(Balaban Gazi) Osmaneli için her zaman cok önemli olmuştur.Balaban Çeşmesi,Balaban Camii,Balaban Meydanı,Balaban İlköğretim Okulu,Balan Sokağı hep bu değerli büyüğümüzün adıyla anılmıştır.Osmaneli halkına Balaban Cavuş(Balaban Gazi) yi tekrar tanıtıp onu yaşatacağız.

Camilerimizin alanlarını genişletirken,bu alanların toplantılarda,mevlütlerde halkımızca kullanılmasını sağlıyacağız.Yine cami alanları cocukların oynuyacağı,gireceği,oturacağı alanlar,oyun gruplarıyla onların ilgisini ceken alanlar olacak.Halkımız alanlarından sadece 5 vakit namazda değil,normal zamanlarda bahce,park,oturma alanı olarak yararlanacak.

Saygı ve sevgilerimle,
Ymm Münür Şahin – Osmaneli Belediye Başkanı

Okunma Sayısı: 426

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu

*