OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF DR HASAN GÖNEN’İ KONUYLA İLGİLİ, OSMANELİ DOĞA TARİHİ MÜZESİ PROJESİ İÇİN ZİYARET ETTİK

29104280_1999288930287640_5159510995407732736_n

Osmaneli Belediye Başkanımız Münür Şahin, Bilecik Şeyh Edabali Üniversitesi İktisadi idari Bilimler fakültesi İşletme Bölümü başkanı Prof. Dr. İsa İpçioğlu , Anadolu Üniversitesi hocalarımız Doç. Dr. Figen Onuksoy Çalışkan Doç. Dr. Hakan Çalışkan, Sağlık Müdürümüz Abdullah Tetik, Turizmde duayen kardeşimiz Remzi Öner ile birlikte Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan’ı ziyaret ettik.

Dünyanın iki kıtadan oluştuğu dönemde büyük bir okyanus sınırları içinde yer alan Osmaneli, 600Milyon yıl ve 250Milyon yıl arasında fosillerin bulunduğu, özellikle deniz canlılarının taşlaşmış kalıntılarına rastlanıldığı bilinmektedir. O dönemlerde oluşan kayalar bünyelerinde bir çok fosili de barındırmaktadır.

Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinin bilimsel çalışmalarıyla, Osmaneli’nin OKYANUS olduğu dönemlerden kalma bir çok fosile sahip olduğu belirlendi. Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semra Günay özellikle yüksek lisans öğrencileriyle bölgemizde yaptığı çalışmalarda tespit ettikleri fosilleri bir müzede değerlendirmek için Osmaneli Belediyesine başvurmasıyla BEBKA destekli “DOĞA TARİHİ MÜZESİ” kurulması yönünde proje başlatıldı.

Mahmudiye Atçılık Meslek Yüksek Okul Müdürü Doç. Dr. Hakan Çalışkan ve eşi Anadolu Üniversitesi Rektör Danışmanı Doç. Dr. Figen Onuksoy Çalışkan projemize büyük destek oluyor. ESOGÜ ZOOLOJİ MÜZESİ’ni değerli hocalarımızla birlikte gezdik ve bilgi aldık.

Doç. Dr. Hakan Çalışkan tarafından hazırlanan müzede, hocamızın verdiği bilgiye göre; Anadolu Üniversitesinde Dönem dönem yaklaşık 1200 örneğin sergilendiği müzede böcekler, kabuklu canlılar, balıklar, sürüngenler, kuşlara ait örnekler ile bir çok balık ve memeliye ait iskeletler büyük ilgi görmektedir. Müzeyi her yaş grubundan ziyaretçiler gezmekte, gelen ziyaretçilere, sergilenen hayvanlar hakkında bilgi verilmektedir.

Değerli hocalarımıza ve değerli Rektörümüze Osmaneli Projelerine destekleri ve misafirperverlikleri nedeniyle çok teşekkür ediyoruz.

Okunma Sayısı: 1.291

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu

*