RAMAZAN AYIMIZ MÜBAREK OLSUN.İNSANLIK OLARAK SINAVDAN GEÇTİĞİMİZ BU GÜNLERDE ORUÇLARIMIZI,DUALARIMIZI ALLAH KABUL ETSİN.

RAMAZAN AYIMIZ MÜBAREK OLSUN.İNSANLIK OLARAK SINAVDAN GEÇTİĞİMİZ BU GÜNLERDE ORUÇLARIMIZI,DUALARIMIZI ALLAH KABUL ETSİN.
Bu yıl insanlığın sınavdan geçtiği evlerine hapsolduğu,en yakınların bile birbirlerine mesafe koyduğu,sarılamadığı,görüşemediği günlerde,biz Müslümanların heyecanla beklediği 11 ayın sultanı Ramazan ayı geldi. Müslüman alemi bu gece ilk sahurunu yapacak ve yarın ilk oruçlar tutulacak. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Müslümanlar olarak,mübarek ayda yapacağımız ibadetlerin,tutacağımız oruçların,dualarımızın içinde bulunduğumuz bu kötü günlere çare olmasını yüce Allahtan istiyoruz. Biliyoruz ki o ol dediğinde her şey olur.Onun gücü her şeye yeter. Allahtan hep birlikte bu koronavirüs sınavımızın geçmesini dileyelim.

Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır. Çünkü kutsal kitabımız Kur’an bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Kur’an’da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen “kadir gecesi” yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam’ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona “on bir ayın sultanı” denilmiştir.

Ramazan ayı;’İnsanları kurtuluş yola götüren aydır’
Ramazan ayını değerli kılan nedenlerden birisi, Kutsal kitabımız olan Kur’an’ın bu ayda indirilmiş olmasıdır. Yüce Allah Kur’an’da ” Ramazan ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur’an’ın indiği aydır. “(Bakara suresi, ayet 185) buyurmuştur.

Kur’an’, Allah tarafından insanlara öğüt vermek ve yol göstermek için gönderilmiştir. Bu nedenle Kur’an insan için hayati değer taşır. Kur’an okumak bir ibadettir. Peygamberimiz Allah’ın bildirdiği görev ve sorumluluklarımızı sıkça hatırlamamız için Kur’an’ı çok okumayı teşvik etmiştir.

Ramazan’da hatim geleneği yüzyıllardır devam ediyor ve bizler için büyük bir fırsat bu günler,yararlanmak için evlerimizden çıkamadığımız bugünler fırsat.
Müslümanlar, ramazan ayında Kur’an okumaya her zamankinden daha çok özen gösterirler. Bunun için evlerde veya camilerde bir araya gelerek, her gün Kur’an’dan yirmi sayfa okurlar. Ramazan ayının sonuna gelindiğin de ise Kur’an’ı baştan sona bir kez okumuş olurlar. Buna hatim denir. Daha sonra hatim duası yapılır. Müslümanlar yüzyıllar boyu bu geleneği devam ettirmişlerdir.

Yüce Allah Kur’anda;”Kim Ramazan ayına ulaşırsa oruç tutsun”buyurmuştur.
Ramazan ayını önemli kılan etkenlerden biri de, dinimizin temel ibadetlerinden olan orucun bu ay içinde tutulmasıdır. Yüce Allah Kur’an’da “…Kim Ramazan ayına ulaşırsa oruç tutsun” (Bakara suresi, 185. ayet) buyurarak, ramazan ayında oruç tutulmasını emretmektedir. Bu nedenle Müslümanlar ramazan ayı boyunca oruç tutarlar.

Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır. Allah’ın rahmet ve bağış kapılarının açıldığı aydır. Sevgili Peygamberimiz, ramazan ayında içtenlikle yapılan dua, ibadet ve iyiliklerin Allah katında daha değerli olacağını bildirmiştir.

İslam ülkelerinin emperyalist ülkeler tarafından sömürüldüğü,kardeş kavgasına sokulduğu, yüz yıllardır yaşadıkları vatanlarından edildiği, katledildiği, aşağılandığı ,insan yerine konulmadığı,çoluk çocuk denizlerde ölüme terkedildiği çok kötü günler sonrası “KORONAVİRÜS”Salgını rastlantı değildir.Tüm Dünya çaresiszlik içinde bu hastalığa,salgına karşı savaşları,hesapları,katliamları bırakmış bir olmuş çözüm arıyor.Daha düne kadar müslümanların katliamlarına seyirci kalan ülkeler bugün şehirlerinde “EZAN,KURAN” okutarak Allahtan çare diliyorlar.

Ramazan ayında bu yıl toplu iftarlar yapamayacağız,teravi namazı kılamayacağız,birbirimizle iftar sofralarında olamayacağız.Allah hepimizi düşünmeye,durumdan ibret almaya yönlendiriyor. Kısacası tüm Dünyayı düşünmeye sevk ediyor,aklınızı başınıza alın diyor..Çocukların öldürülmesine seyirci kalan,onları korumayan büyükleri koronavirüs öncelikle götürüyor.Medeni ülkelerde yaşlılara bakan ilgilenen bile kalmadı.Allah öyle bir musibet verdi ki sanki ufak bir mahşer günü.Herkes biribirinden kaçıyor.herkes birbirine şüpheyle bakıyor,aynı evde olanlar bile ayrı odalarda 14 günlük süreleri dolduruyor.Allah bugünlerden ders almayı bu mübarek ramazan ayında bari insanlığa nasip etsin.

Bu duygu ve düşüncelerle Ramazan Ayımız Mübarek olsun,Allah koronavirüs salgınından ve tüm hastalıklardan hepimizi korusun.Allah derdi bulunmayan hastalıklarla bizleri test etmesin.Allah bu mübarek ramazan ayında yapacağımız ibadetleri,tutacağımız oruçları,yapacağımız hatimleri,yardımları kabul etsin.Allah Tüm Dünya halklarına,kısaca insanlığa kendine gelmeyi nasip etsin.

Saygı ve sevgilerimle
Münür Şahin -Osmaneli Belediye Başkanı

Okunma Sayısı: 582

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu

*