RAMAZAN AYINIZ MÜBAREK OLSUN.ALLAH BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ ARTTIRSIN.

 

RAMAZAN AYINIZ MÜBAREK OLSUN.ALLAH BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ ARTTIRSIN.
Yüce Rabbimize hamd-ü senalar olsun ki, dünya yolculuğumuz sona ermeden, sağlık, afiyet ve imanla bu sene de rahmet ve mağfiret ayı mübarek Ramazan-ı Şerif ayına yaklaşmış bulunuyoruz. Bu günün akşamı ilk teravih namazını kıldık ve bu gece sahura kalkacak ve oruca başlayacağız.

Ramazan; Yüce Allah’ın sevgisiyle dolup taşacağımız,  dua, secde ve mukabelelerle manevi alemlere koşacağımız, daha iyi bir kul olma yarışına gireceğimiz mübarek bir aydır.
Ramazan; ilahi emirlerin ışığı altında kendimizi hesaba çekeceğimiz, kalplerimizi ve fikirlerimizi kötülüklerden kurtarmaya çalışacağımız mübarek günlerdir.
Ramazan ayı, hayır ve bereket ayıdır. Dua ve niyaz ayıdır. Günahlardan temizlenme, cehennem ateşinden kurtulma ayıdır. Peygamberimiz bu aydan söz ederken: “Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluştur” buyurmuştur.
Bu ayın on iki ay içerisinde özel bir yeri ve değeri vardır. Ramazan, ayların sultanı olarak kabul edilmiştir.

Kalplere nur, gönüllere şifa, müminlere rahmet olan; bütün insanlığı cehaletten, karanlıktan, vahşetten ve delaletten kurtaran; doğru yola ve ilahi nura, ilme, medeniyete ve saadete ulaştıran Kur’an-ı Kerim bu ayda nazil olmaya başlamıştır. Bu sebeple bu aya “Kur’an ayı” da denilmektedir. Yüce Allah (cc) şöyle buyurmaktadır: “Ramazan ayı öyle bir aydır ki, insanlara doğru yolu gösteren, Hak ile batılı ayıran Kur’an-ı Kerim, o ayda indirilmiştir. Sizden her kim bu ayı idrak ederse oruç tutsun”.
Bu ay baştan sona hayırdır. Hayrın karşılığı ise cennettir. Bir ekenin bin biçeceği, manevi bir hasat mevsimidir.

Ramazan ayı, Allah’ın Müslümanlara büyük bir nimetidir. Bu ay tövbelerin, duaların, hayır ve hasenatın kabul olduğu mübarek bir aydır. Hicri takvime göre yılın dokuzuncu ayı olan Ramazan ayı, İslamiyette oruç tutma ayıdır. Ramazan ayının 10 fazileti:

1-Ramazan ayı, Hicri takvime göre yılın dokuzuncu ayı ve İslamiyette oruç tutma ayıdır.
2-Mükellef olan Müslümanların Ramazan orucunu tutması farzdır.
3-Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır.
4-Oruç tutmanın faziletleri ayetlerde ve hadislerde çokça belirtilmiştir.
5-Ramazan ayını değerli kılan nedenlerden birisi Kur’an-ı Kerim’in bu ayda indirilmiş olmasıdır.
6-Müslümanlar, ramazan ayında Kur’an okumaya her zamankinden daha çok önem verirler.
7-Ramazan boyunca cami ve evlerde mukabele okunması, hatimler yapılması bir gelenek haline gelmiştir.
8-Teravih namazı Ramazan ayını önemli kılan sebeplerdendir.
9-Ramazan ayında Fitre verilmesi dayanışmanın ve yardımlaşmanın önemini hatırlatır.
10-Peygamberimiz “Kim inanarak ve sevabını Allah’tan umarak Kadir Gecesini değerlendirirse geçmiş günahları bağışlanır” buyurarak, bu gecenin önemini belirtmiştir.

Bu mübarek ayda Osmaneli Belediyesi olarak geleneksel iftar yemeklerimize ve programlarımıza devam ediyoruz. Şehitler Parkımızda Göksu Düğün Salonumuzda her akşam iftar yemeği vereceğiz. İhtiyacı olanlar için evlere yemek verme geleneğimizi sürdüreceğiz. Yine Mahalle iftarlarımıza Bilecik Şeyh Edebali Tasavvuf Müziği grubu eşliğinde devam edeceğiz.

Bu mübarek ayın bereketinden Allah yararlanmayı cümlemize nasip etsin. İslam aleminin birliğe ve beraberliğe olan ihtiyacı bu mübarek ayda gerçekleşsin diliyoruz. İslam alemi üzerinde oynanan oyunlar, kardeş kavgaları, emperyalist ülkelerin yarattığı olumsuzluklar sona ersin. 31 Mart Yerel seçimleri sonrası Tüm Türkiye’de birlik ve beraberliğimiz tekrar en üst seviyeye çıksın diliyoruz.

Okunma Sayısı: 247

1 Yorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu

*